Jméno: Vymazat.
Heslo:
jUNIX, spol. s r.o.
Čtvrtek, 13.6.2024
jUNIX logo
Linux
Systém s otevřeným kódem.

Linux je pojem pro širokou paletu vzájemně si technologicky podobných operačních systému a jejich společný základ - Linuxové jádro. V dnešní době tato rodina poskytuje konkurenceschopnou alternativu pro většinu běžných typů nasazení operačního systému a v mnoha oblastech schopnostmi předčí své konkurenty. Následuje krátký přehled typických případů výhodného nasazení Linuxu:

  • internet server - dokonalá alternativa pro poskytování služeb ( WWW, e-mail, FTP, ...) na internetu..
  • file/domain server - pro nasazení v kancelářích pro centralizované ukládání souborů, zálohování, tisk, groupware atd.
  • firewall - perfektní schopnosti a velká konfigurovatelnost.
  • směrovač - hospodárná a flexibilní varianta k drahým specializovaným směrovačům.
  • desktop - běžné kancelářské úkony, práce na internetu, programování, ...
  • embed - ovládání jednoduchých zařízení ( telefony, přehrávače zvuku a videa, wifi-ap, průmyslové stroje, atd.).

Použití je natolik univerzální, že jste omezeni jen fyzickými možnostmi zařízení. Klidně můžete použít Linux ve stolním telefon jako směrovač, nebo na firemním fileserveru zprovoznit webserver pro intranet. Máme zkušenosti s velkým množství instalcí pro různé účely. Neváhejte nás kontaktovat s dotazem ohledně Vašeho konkrétního případu, či s požadavkem na spolupráci.

Proč vlastně vznikla a funguje tato alternativa komerčních produktů ? Ponecháme-li stranou veškerou ideologii a sporné otázky, můžeme velmi zjednodušeně vysvětlit hlavní hnací sílu rozvoje Linuxu jako touhu po systému, který bude moci kdokoli s dostatečnými znalostmi vylepšit, opravit, či zkontrolovat, zda neobsahuje nějaké chyby a to vše bez rizika porušení patentů, autorských práv, či nutnosti platit za tuto možnost původnímu autorovi. To jsou zároveň i pohnutky které daly vzniknout hnutí, které se označuje jako otevřený software - Open Source. Jeho popularizací a následným vývojem, byla otevřena cesta velkému počtu dobrovolníků, kteří dnes vylepšují své malé části systému, opravují chyby svých předchůdců a implementují nové vlastnosti.

Svým uživatelům přináší software s otevřeným kódem zpravidla rychlejší objevování/nápravu chyb a implemetaci nových vlastností. Velkou výhodou je neuvěřitelná flexibilita. Linux se s úspěchem používá na rozličných typech zařízení - od stolního telefonu až po obrovský superpočítači za miliony dolarů. Nezanedbatelnou výhodou je i mnohem nižší pořizovací cena. Většina běžných aplikací i Linux samotný je poskytován zdarma.

© 2006-2020 jUNIX, spol. s r.o.